Testy na koronawirusa gdzie wykonać w Radomiu

W laboratorium Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego na radomskim Józefowie każdego dnia badania na obecność przeciwciała anty-SARS-CoV-2 wykonuje około 30 osób. Przybywa też prywatnych placówek, które świadczą taką usługę. Wszędzie, także w szpitalu trzeba zapłacić. A pozytywny wynik oznacza, że albo już przechorowaliśmy, albo wciąż jesteśmy zakażeni koronawirusem. Aby to potwierdzić trzeba zrobić wymaz i test, także prywatnie. Koszt wtedy to już około 600 złotych.

Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego na radomskim Józefowie badania przeciwciał wykonuje od wtorku 19 maja.

Zainteresowanie jest ogromne. Codziennie telefonuje w tej sprawi około 100 osób, po 30 pacjentów zgłasza się każdego dnia na badanie. Diagności pobierają od nich krew i w próbce oznaczają komplet przeciwciał aty-SARS-CoV-2.

– Takie badanie możemy wykonać u każdego chętnego pacjenta – tłumaczyła nam doktor nauk medycznych Brygida Beck, kierownik Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. – Pobieramy próbkę krwi, a następnego dnia można już odebrać wynik.

Ale uwaga. Jeśli okaże się, że mamy przeciwciała to, albo już przeszliśmy zakażenie, albo jesteśmy w trakcie choroby. Tu kluczowy jest test po pobraniu wymazu z gardła.

Przybywa też laboratoriów robiących badania, nowy punkt pobrań w Radomiu otworzyło właśnie Laboratorium Analiz Medycznych Alab. Testy z krwi na przeciwciała wykonywane są przy ulicy Lekarskiej 2. Można się tam zgłaszać codziennie w godzinach 7.30 – 13. Wcześniej warto się jednak umówić telefonując pod numer 798 763 016. Badanie jednej grupy przeciwciał aty-SARS-CoV-2 (są dwie grupy) kosztuje 126 złotych. Wynik dostajemy po 48 godzinach.

Badania na przeciwciała wykonuje też radomski Corten Medic, koszt wynosi od 119 złotych (testy kasetowe z kropli krwi z palca) do 270 złotych – wykonywane po pobraniu krwi.

Co zrobić, jeśli dostaniemy wynik z informacją, że mamy przeciwciała? Aby potwierdzić, czy już przeszliśmy zakażenie, czy wciąż jesteśmy chorzy i możemy zarażać powinniśmy wykonać badanie genetyczne z wymazu. Niestety, to też trzeba zrobić prywatnie. A w Radomiu i regionie wcale nie jest to takie proste.

W Radomiu znaleźliśmy jedno laboratorium, które prywatnie pobiera wymazy do badań na koronawirusa. To Corten Medic. Badanie nie jest tanie. Test na koronawirusa kosztuje 535 złotych. Wynik dostajemy po 24 godzinach, maksymalnie po dwóch dobach. Chętni muszą wcześniej umówić się na wizytę.

Corten Medic wymazy wysyła do jednego z warszawskich laboratoriów. Generalnie, na liście Ministerstwa Zdrowia na Mazowszu jest 20 takich laboratoriów, przede wszystkim w stolicy.

– Możemy zorganizować pobranie wymazów w Radomiu, czy w innym miejscu, ale dla grupy co najmniej 30 osób. jeśli zgłosi się na przykład jakaś firma, które chce przebadać swoich pracowników – mówi Magdalena Główka z Laboratorium Analiz Medycznych Alab. – Wtedy z Warszawy przyjedzie nasz specjalny samochód, w którym prowadzimy pobrania. Nie możemy tego robić w laboratorium, bo nie pozwalają na to wymagania sanitarne. Nie możemy też ściągnąć na miejsce busa dla pojedynczych osób – wyjaśnia Magdalena Główka.

Z kolei testy, które finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia wykonuje się osobom z objawami, które zgłosiły się do szpitali. Osoby z kwarantanny, kontaktu z zakażonym na badania w kierunku koronawirusa kierują sanepidy. Swoim pracowników i pacjentów badają też szpitale.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *